غار 30 میلیون ساله ایرانی

تعدای اسکلت انسان و تکه های سفال های قدیمی در محل غار پیدا شده است و این اسکلت ها بر اساس بررسی‌های باستان شناسان مربوط به افرادی است که در اواخر هزاره دوم قبل از میلاد در این مکان گم یا دفن شده اند.

غار کتله خور دقیقا در 165 کیلومتری جنوب غربی استان زنجان واقع شده است.

به گزارش برنا، زیباترین غار جهان و دومین غار وسیع دنیا در ایران، در استان زنجان و جایی در نزدیکی شهر کوچک گرماب قرار دارد. غار کتله خور دقیقا در در 165 کیلومتری جنوب غربی استان زنجان واقع شده است.
 
عده ای بر پایه تحقیقات انجام شده معتقدند کتله می تواند به معنای پستی و بلندی و ناهمواری‌های داخل غار و خور به معنی راحتی و آسانی باشد. این غار بنا بر بررسی های انجام شده مربوط به دوران سوم زمین شناسی است و حدود 30 میلیون سال قدمت دارد.

تاریخ پیدایش غار برای اولین بار مشخص نیست . مردم شهر کوچک گرماب که در این غار رفت و آمد داشته اند می گویند بارها اتقاق افتاده است که یکی از اهالی به این غار رفته و زمان برگشت نتوانسته راه خودش را پیداکند و در نهایت چند روز بعد چند روز توسط اهالی پیدا شده است.

تعدای اسکلت انسان و تکه های سفال های قدیمی در محل غار پیدا شده است و این اسکلت ها بر اساس بررسی‌های باستان شناسان مربوط به افرادی است که در اواخر هزاره دوم قبل از میلاد در این مکان گم یا دفن شده اند.

قندیل‌های غار به شکل‌های مختلفی مثل شیر خوابیده، پنجه شیر، پای فیل، لباس عروس، قلع شمع، سگ شکاری، دست شیطان، نخل سوخته، مریم مقدس، دوجادوگر، سفره عقد و عروس و داماد هستند که جذابیت زیادی برای بازدید کنندگان داخلی و خارجی به همراه دارند.

فسیل‌هایی در داخل غار پیدا شده که محققان معتقدند چند مورد از آنها اسکلت جانورهای امروزی نیست و بنابراین متعلق به دوره های قبل است. غار کتله خور طبقات متعددی دارد و این گونه از غارها در جهان کم نظیر هستند وبعضی شواهد نشان می دهد این غار در نهایت به غار عیلصدر همدان متصل می شود.

برای رفتن به زیباترین غار دنیا مسیری از راه جاده آسفالته زنجان-سلطانیه، خدابند-گرماب و مسیری از جاده زنجان-بیجار-گرماب و همچنین مسیر دیگری از راه جاده همدان-کبودر آهنگ وجود دارد.غار زیبای کتله خور حدود 7 کیلومتر از شهر گرماب فاصله دارد. البته مسیر معمول برای رفتن به غار از زنجان به خدا بنده در امتداد زرین آباد به گرماب است.

در نزدیکی غار غرفه های فروش مواد غذایی وجود دارد و مجموعه تفریحی غار کتله خور با 12 سوئیت و همه امکانات لازم امکان اسکان مسافران و گردشگران را فراهم کرده است. راستی اگر به استان زنجان سفر کردید و از غار بازدید کردید تجربه سینمای سه بعدی را از دست ندهید.

/ 0 نظر / 3 بازدید